+22 838 57 57

kontakt@drbocian.pl

zamów

Przyczyny niepłodności

Sprawdź jest ją pokonać

Już co piąta polska para ma problem z zajściem w ciążę. Jak podkreślają lekarze, jest to problem złożony i dotyczy mężczyzn
i kobiet w tym samym stopniu. Nie jest to problem czysto medyczny
i warto zwalczyć te przyczyny niepłodności, na które mamy bezpośredni wpływ.

Z niepłodnością mamy do czynienia, gdy para, regularnie starająca się o dziecko, nie może zajść w ciążę przez co najmniej 12 miesięcy. Regularne współżycie płciowe określane przez lekarzy, to 3-4 razy w tygodniu bez stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji.

najczęstrze przyczyny niepłodności:

Nowe zdjęcie

Obciążenia cywilizacyjne

stres, życie w ciągłym biegu, zanieczyszczenie powietrza, jedzenie zanieczyszczonych, mało naturalnych składników , a także odkładanie decyzji o macierzyństwie na później, czasu ignorując czas płodny kobiety, który nie jest nieograniczony. A więc te kilka, kilkanaście lat, kiedy rezerwa jajnikowa kobiet jest pełna. Te kluczowe negatywne skutki cywilizacji to jedne z głównych problemów par starających się o dziecko.

Jak pokazują badania, mężczyźni w wieku 25-40 lat mają zdecydowanie gorsze nasienie, niż ich starsze pokolenie. Cywilizacyjne powody męskiej niepłodności to przede wszystkim nadmierny stres, siedzący tryb pracy, zły sposób odżywiania, brak ruchu, nadmiar alkoholu, a przede wszystkim przegrzanie jąder, spowodowane niewłaściwą bielizną, używaniem w samochodach podgrzewanych foteli czy też kładzeniem na kolanach rozgrzanych laptopów. Od kilku lat wyniki jakości nasienia są szokujące, a normy dzisiaj stosowane, kilkanaście lat temu były uznawane za patologię. Według ostatnich badań, przeprowadzonych przez polskich naukowców, niekorzystnie czynniki atmosferyczne takie jak np. smog mogą niekorzystnie wpływać na morfologię plemników. Mężczyźni, którzy byli narażeni w miejscu zamieszkania na wyższy poziom wszystkich analizowanych zanieczyszczeń mieli większy odsetek plemników z nieprawidłowymi zmianami w budowie.* W najpoważniejszych przypadkach niepłodności męskiej, potrzebne są inwazyjne metody lecznicze (np. biopsja jądra , chirurgiczne leczenie żylaków powrózka nasiennego) – większość przypadków jak mała ilość nasienia, mała ruchliwość plemników itp. nie wymaga jednak skomplikowanych metod i tutaj polecam moim pacjentom Androferti, produkt przebadany klinicznie, który zawiera zrównoważoną, sprawdzoną klinicznie formułę składników tj. l-karnitynę, przeciwutleniacze, witaminy i minerały dla poprawy nasienia męskiego i wspomagania procesu płodności męskiej
– wyjaśnia lek. med. Robert Kulhawik specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Natomiast w przypadku kobiet, jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn niepłodności spowodowanych skutkami cywilizacji, w której żyjemy jest stres emocjonalny, niewłaściwa dieta, niedobór witamin i składników mineralnych, nadwaga, zanieczyszczenie powietrza, nierównowaga hormonalna po przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych oraz zaburzenia owulacji.

Nowe zdjęcie

Dieta

która nie dostarcza do organizmu odpowiednich witamin, składników mineralnych i mikroelementów wspomagających tworzenie nowego życia, takich jak kwas foliowy, cynk czy selen. Mają one kluczowy wpływ na stan naszego organizmu.

Światowa Organizacja Zdrowia jako podstawę zdrowego stylu życia, w tym także kobiet i mężczyzn przygotowujących się do poczęcia dziecka, zaleca ruch - minimum 30 minut dziennie. Jednak jak podkreślają lekarze sam ruch niewiele nam daje, ponieważ ruch to przede wszystkim pozyskiwanie energii z tkanki tłuszczowej, to praca mięśni, lepsze krążenie krwi oraz usprawnienie wiele innych czynników mających wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, dlatego też ważna jest dieta.

Osoby przygotowujące się do ciąży, powinni wprowadzać jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz zamienić białko zwierzęce na roślinne. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na regulację ciśnienia oraz pracę narządów rozrodczych zarówno kobiet, jak i mężczyzn. – Odpowiednio zbilansowana dieta pod względem zawartości makro- i mikroskładników może korzystnie wpływać na płodność kobiety, zwiększając możliwość poczęcia dziecka – radzi Anna Pasternak-Winiarska, autorka warsztatów żywieniowych „Szkoła Żywienia Świadomych Rodziców”. – Dieta, aktywność fizyczna, podstawowe badania krwi, odpowiednia suplementacja jak np. suplementy diety Dr Bocian Odnowienie  & Rewitalizacja dla Niej i Dla Niego to podstawowe składniki przygotowania się do ciąży na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem – dodaje dietetyk.

Dobrze zbilansowana dieta przyszłej mamy to dostarczenie do organizmu właściwych proporcji kwasu foliowego. Zgodnie ze stanowiskiem PTG suplementacja kwasem foliowym jest zalecana zarówno w okresie planowania ciąży oraz do końca drugiego trymestru ciąży. Niedobory te doskonale uzupełnia Inofolic, który zawiera myo-inozytol i kwas foliowy i jest jedynym produktem w Polsce, który ma pozytywne rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.**

 

Nowe zdjęcie

Agresywny lub wrogi śluz

to coraz częstszy powód uniemożliwiających poczęcie dziecka. To taki śluz, w którym znajdują się przeciwciała, które negatywnie wpływają na plemniki i sprawiają, że nie mogą przedostać się do macicy. Warstwa takiego śluzu jest za gruba lub ma niewłaściwe – kwaśne pH.

Agresywny śluz unieruchamia plemniki bądź je niszczy. Przyczyną tego jest zakwaszenie organizmu spowodowane najczęściej spożywaniem zbyt dużych ilości nikotyny i kofeiny oraz niezdrowym odżywianiem. Dodatkowo stan ten może pogorszyć stosowanie różnego rodzaju lubrykantów, które często nie mając odpowiedniej osmolarności nie sprzyjają zapłodnieniu. Aż 35 proc. par starających się zajść w ciążę, w trakcie stosunku płciowego stosuje żele i nawilżacze – wynika z amerykańskiego badania na grupie 1500 par starających się o dziecko.To bardzo dużo, tym bardziej, że większość ze stosowanych lubrykantów ma działanie plemnikobójcze. Jak podkreślali badacze – mimo tego, że żele te nie zawierały typowych środków plemnikobójczych, wywierały jednak niekorzystny wpływ na ruchliwość plemników.***

W badaniu tym wykazano, że jedynie żel Pre-Seed nie wpływa niekorzystnie na ruchliwość plemników. Żel ten wspomaga zapłodnienie właśnie poprzez wytworzenie odpowiedniego dla plemników środowiska – wspomaga ruchliwość i szybkość dotarcia do jajeczka. – To jedyny w Polsce żel rekomendowany przez Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu uznawany jako środek zwiększający prawdopodobieństwo zapłodnienia. Pre-Seed neutralizuje agresywny śluz szyjki macicy, zwiększając szansę na poczęcie dziecka. Jest to produkt, który coraz częściej stosuje się w leczeniu niepłodności.

Nowe zdjęcie

Odpowiedni czas na podjęcie decyzji o dziecku

Jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn niepłodności jest wiek kobiety. Jak podkreślają lekarze – im kobieta jest starsza, tym szanse na to, by zajść w ciążę maleją.

W przypadku kobiet miedzy 35 a 40 rokiem życia – ponad 30 proc. z nich jest niepłodnych, a powyżej 40 roku niepłodność dotyka już blisko 80 proc. kobiet. Pamiętajmy, że czas oczekiwania na poczęcia dziecka może się wydłużyć z kilku miesięcy do nawet kilku lat. Więc im wcześniej podejmiemy decyzję tym szybciej doczekamy się naszego maleństwa.

Nowe zdjęcie

Zaburzenia owulacji, zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników (pcos)

PCOS dotyka nawet jedną na dziesięć kobiet w okresie reprodukcyjnym. – Według kryteriów rotterdamskich występowanie dwóch z trzech kryteriów pozwala na postawienie rozpoznania PCOS. Są to: brak lub rzadkie występowanie owulacji, kliniczne i/lub  biochemiczne objawy hiperandrogenizmu, obraz policystycznych jajników w usg, jest to również obecność co najmniej 12 pęcherzyków o średnicy 2-9 mm  i/lub  objętość jajnika > 10ml.  – wyjaśnia lek. med. Robert Kulhawik specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

 

Ponieważ objawy zespołu policystycznych jajników są dosyć nietypowe i zależą od indywidualnych cech kobiety, tylko u około 40% zdiagnozowanych kobiet występuje otyłość, zaburzenia miesiączkowania występują u średnio 66% pacjentek, a już prawie 73% pacjentek cierpi na niepłodność.

Dla kobiet z PCOS, które starają się o dziecko lekarze polecają Inofolic. Jak wykazały badania, ponad 72% pacjentek stosujących ten suplement, zauważyło stałe przywrócenie i utrzymanie comiesięcznej owulacji po zaledwie 6 miesiącach kuracji. Środek ten jest również doskonałym sposobem na przywrócenie stabilności hormonalnej po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Stosowanie preparatu Inofolic u kobiet cierpiących na PCOS pozwala przywrócić właściwe parametry metaboliczne, endokrynologiczne oraz regularną owulację. Bogactwo kwasu foliowego przyczynia się dodatkowo do przygotowania organizmu kobiety planującej dziecko do ciąży. Stosowanie Inofolic pomaga także zmniejszać insulinoodporność.

Nowe zdjęcie

Niewiedza na temat dni płodnych

Równie istotnym powodem mającym wpływ na to czy uda nam się zajść w ciążę jest odbycie stosunku w odpowiednim momencie. W trakcie każdego cyklu jest tylko kilka dni płodnych, w trakcie których można zajść w ciążę. Są to dni w okolicach terminu owulacji: 3 dni przed owulacją i 2 dni po jajeczkowaniu.

Cały cykl owulacyjny trwa zazwyczaj 28 dni. Liczy się go od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką. Owulacją (inaczej jajeczkowaniem) nazywamy moment, w którym dojrzała komórka jajowa kobiety jest gotowa do zapłodnienia i wydostaje się z pęcherzyka Graafa w jajniku do jajowodu (zazwyczaj jest to 14. dzień cyklu). Żeby wiedzieć, kiedy  to się odbywa  trzeba dokładnie prześledzić swój cykl. Komórka jajowa może zostać zapłodniona najwyżej 24 godziny po jej uwolnieniu, a plemniki w środowisku im sprzyjającym utrzymują zdolność do zapłodnienia od 48 do 72 godzin. Jeżeli planujemy  zajść w ciążę, należy podjąć współżycie ok. 2-3 dni przed planowaną owulacją oraz kontynuować przez kolejne 4 dni.

Pamiętajmy też, że nie każdy cykl jest cyklem owulacyjnym. W tych miesiącach zajście w ciąże nie jest możliwe.

Nowe zdjęcie

Inne przyczyny niepłodności

Ile jest osób tyle może być różnych innych przyczyn niepłodności.

Do najczęściej spotykanych u kobiet zaliczyć możemy: niedrożność jajowodów, nieprawidłowości w budowie narządów rodnych jak np. przodozgięcie czy tyłozgięcie macicy, stany zapalne, endometriozę, mięśniaki macicy. W przypadku mężczyzn duże znaczenie ma zaburzenie erekcji spowodowane czynnikiem psychologicznym a także żylaki powrózka nasiennego czy stany zapalne. 

Większość przyczyn niepłodności można usunąć dbając o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

źródło

* Badanie przeprowadzone przez specjalistów ze Szpitala "Gameta" w Rzgowie i z Państwowego Instytutu Badawczego Balice koło Krakowa. Naukowcy przeanalizowali dane 327 młodych mężczyzn, którzy trafili do kliniki leczenia niepłodności w celu zdiagnozowania przyczyny problemów z poczęciem potomka.

** www.inofolic.pl

*** Badanie „Ocena wpływu lubrykantów dopochwowych, na ruchliwość ludzkich plemników i integralność chromatyny” przeprowadzone przez grupę amerykańskich lekarzy: dr Ashok Agarwal , lek. med. Fnu Deepinder , lek. med. Marcello Cocuzza , lek. med. Robert A. Short i dr Donald P. Evenson w USA.